Proloterapia

Proloterapia – Jest popularną metodą leczenia schorzeń układu mięśniowo szkieletowego w Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Stosują tą metodę lekarze zajmujący się medycyną regeneracyjną narządu ruchu.

Jest alternatywnym sposobem leczenia w stosunku do operacji ortopedycznych oraz zabiegów destrukcyjnych stosowanych w poradniach leczenia bólu. Polega na wstrzyknięciu w określoną strukturę anatomiczną  stężonego roztworu glukozy która jest substancją silnie drażniącą. Dochodzi do powstania ograniczonego odczynu zapalnego, uwalniania się czynników wzrostu, które posiadają silne właściwości regeneracyjne. Proloterapia znalazła zastosowanie w leczeniu:

  • choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • zmiana degeneracyjnych przyczepów ścięgnistych ( łokieć tenisisty/golfisty)
  • niestabilności więzadłowej.

Zespół zamrożonego barku – Jest przewlekłym postępującym schorzeniem stawu barkowego, wiodącym objawem jest ograniczenie ruchomości stawu oraz ból barku. Przyczyną dolegliwości jest idiopatyczne zapalenie błony maziowej oraz zaciskające zapalenie torebki stawowej stawu ramiennego. Leczenie zespołu zamrożonego barku polega na przyjmowaniu NLPZ, rehabilitacji oraz podawaniu blokad sterydowych. Bardzo dobre efekty terapeutyczne uzyskuje się  także  wykonując zabieg dekompresji zaciśniętej torebki stawowej w wyniku czego dochodzi do mechanicznego poszerzenia jamy stawowej, poprawia się ruchomość stawu oraz zmniejszają się dolegliwości bólowe.

Ostroga piętowa – Jest przewlekłym schorzeniem pięty, dochodzi do uformowania się na guzie piętowym wyrośli kostnej która drażniąc rozcięgno podeszwowe powoduje przewlekłe zmiany degeneracyjne. Wiodącym objawem jest ból pięty. Diagnostyka oparta jest na badaniu RTG oraz USG. W fazie początkowej zalecane są NLPZ, fale uderzeniowe oraz blokady sterydowe. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się proloterapię oraz suche igłowanie rozcięgna pod kontrolą USG.

Ból neuropatyczny – Jest bólem spowodowanym uszkodzeniem włókien układu nerwowego. Bólowi neuropatycznemu towarzyszą mrowienie, pieczenie, palenie, przeczulica i niedoczulica. Alternatywnym sposobem leczenia jest neuroproloterapia oraz dekompresja nerwów obwodowych.

Osocze bogatopłytkowe PRP – Osocze bogatopłytkowe znalazło także zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Mechanizm działania polega na uwalnianiu się z płytek krwi czynników wzrostu które posiadają silne właściwości regenerujące. Osocze bogatopłytkowe znalazło zastosowanie w leczeniu: