Osocze bogatopłytkowe (PRP) jak sama nazwa wskazuje jest to frakcja osocza bogata w płytki krwi. Zawartość płytek krwi w takim osoczu jest 4-5 razy większa w stosunku do wartości referencyjnych. Występują różne typy osocza. Osocze bogatopłytkowe może być przed podaniem aktywowane Ca Cl2, może być bogate bądź ubogie w leukocyty. Te różnice odgrywają rolę w skuteczności leczenia w poszczególnych schorzeniach. Mechanizm działania osocza polega na uwalnianiu z płytek krwi czynników wzrostu, które posiadają zdolności regeneracyjne.
Przygotowanie pacjenta do zabiegu
Przed zabiegiem należy wykonać morfologię oraz oznaczyć parametry krzepnięcia krwi. W zależności od okolicy podania PRP może być zalecane unieruchomienie na kilka dni stawu, dlatego może być konieczne przybycie pacjenta z kierowcą.
Wskazania do podania osocza bogatopłytkowego
- Ostre urazy ścięgien, mięśni i więzadeł u sportowców uprawiających wyczynowo sport
- Przewlekłe schorzenia ścięgien, mięśni, więzadeł jak łokieć tenisisty, łokieć golfisty, entezopatia ścięgna Achillesa oraz entezopatia rozcięgna podeszwowego
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Blizna pourazowa śródmięśniowa
Osocze bogatopłytkowe znalazło zastosowanie w regeneracji nerwów obwodowych oraz w stanach zapalnych kaletek
Przeciwwskazania
- Duże odchylenia od wartości referencyjnych morfologii krwi
- Ciężkie zaburzenia krzepnięcia
- Brak możliwości rekonwalescencji po wykonanym zabiegu
- Brak współpracy pacjenta z lekarzem
- Choroby układowe ( przeciwwskazanie względne)
Wykonanie zabiegu
Pobiera się krew żylną, umieszcza do specjalnego zestawu i odwirowuje. Po odwirowaniu z zawartości probówki oddziela się frakcję bogatą w płytki krwi i umieszcza w strzykawce. Następnie lekarz wstrzykuje osocze bogatopłytkowe w chorobowo zmieniony obszar.
Postępowanie po podaniu osocza bogatopłytkowego.
- Nie przykładaj lodu przez pierwsze 72 godziny od podania osocza
- W miejscu ukłucia utrzymuj opatrunek przez 12-24 godziny
U jednego na 10 pacjentów w wyniku stymulacji systemu odpornościowego dochodzi do dolegliwości bólowych. Proszę przyjąć jako lek przeciwbólowy paracetamol.
Przez okres10-12 tygodni nie używaj niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak Ibuprom, Aspiryna itd.
Sterydy powinny być odstawione na 3 tygodnie przed oraz 4 tygodnie po zastosowaniu podania osocza.
U niektórych pacjentów może pojawić się obrzęk przez 7 dni.
Staw w miejscu podania leku będzie unieruchomiony przez 3 trzy doby. Przez cały okres unieruchomienia oraz 7 dni później, zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa. Przez okres stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej zaleca się stosowanie kul.
- I faza 0-3 dni – unieruchomienie
- II faza 7-10 dni – wykonywanie łagodnych ruchów, unikać rozciągania.
- III faza od 2 do 4 tygodni – rozpocząć ćwiczenia oporowe od łagodnych do umiarkowanych oraz wykonywać aktywne rozciąganie od łagodnego do dynamicznego
- IV faza powrót do aktywności
Działania niepożądane
Leczenie osoczem bogatopłytkowym to leczenie własną krwią, działania niepożądane są sporadyczne i szybko przemijające, może to być bolesność w miejscu wkłucia, niewielki obrzęk lub dolegliwości bólowe.
Iniekcje osoczem bogatopłytkowym wykonuje