Ocena podstawowej przemiany materii metodą kalorymetrii pośredniej

Podstawowa przemiana materii (BMR) to najwolniejsze tempo przemiany materii zachodzące w organizmie ludzkim. Jest to ilość energii niezbędnej do podtrzymania najbardziej podstawowych funkcji życiowych w warunkach absolutnego spoczynku oraz spokoju fizycznego i psychicznego. Podstawową przemianę materii oznacza się gdy badana/y jest co najmniej 12 godzin na czczo, po co najmniej 8 godzinach snu. Podstawowa przemiana materii pochłania 45-70% zapotrzebowania energetycznego człowieka, tak więc ma zdecydowanie największy wkład w całkowitej przemianie materii (CPM).

Opis badania
Osobie badanej umieszcza się maskę na twarzy a następnie kładzie się na kozetce. Maska jest połączona kablem z analizatorem oddechowym Cortex. Dzięki analizie gazów oddechowych określa się podstawową przemianę materii oraz % wykorzystania substratów energetycznych (białek, węglowodanów, tłuszczy). Badanie trwa około 15 min. Pomiarów dokonuje się metodą kalorymetrii pośredniej.

Wskazania do wykonania badania:

  • Oznaczenie podstawowej przemiany materii celem ułożenia optymalnej diety.
  • Problemy z redukcją wagi ciała pomimo wdrożonej diety.
  • Określenie podstawowej przemiany materii przed i po wdrożeniu leczenia farmakologicznego,  szczególnie w schorzeniach gruczołu tarczowego.

Przygotowanie do badania

Badana/y zgłasza się na czczo, w warunkach komfortu fizycznego i psychicznego, po przespanej nocy.

lek. med. Marcin Goczewski
Lekarz medycyny rodzinnej

Zarejestruj się  726 726 726