Wyznaczenie tętna dla maksymalnego spalania tkanki tłuszczowej

Wyznaczanie tętna dla maksymalnego spalania tkanki tłuszczowej zalecane jest dla osób chcących efektywnie zredukować swoją masę ciała. Wysiłek fizyczny jest wprost proporcjonalny do akcji serca. W początkowej fazie wysiłku energia generowana jest z poboru węglowodanów oraz tłuszczów, podczas wysiłku o większym obciążeniu organizm zaczyna pobierać tylko wodorowęglany jako paliwo energetyczne. Dzięki analizie gazów oddechowych w badaniu ergospirometrycznym  jesteśmy w stanie określić na jakim tętnie organizm pobiera najwięcej tłuszczy jako substratu do produkcji energii. Wynik ten następnie możemy przełożyć na efektywny trening.

Wskazania do badania:

Ułożenie planu treningowego celem redukcji masy ciała.

Przygotowanie do badania:

Osoba poddająca się badaniu  powinna być wypoczęta, na dwa dni przed badaniem powinna unikać ciężkich treningów. W dniu badania można zjeść lekki posiłek,  nie należy spożywać posiłków na  trzy godziny przed badaniem.  W dniu badania należy podarto unikać napojów wysokoenergetycznych, mocnej kawy i herbaty a także żucia gumy. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na wynik badania.

Jak wygląda badanie:

Osoba badana przebiera się w sportowy strój,  do systemu  wprowadza się dane pacjenta a w szczególności wiek, płeć, masę oraz wzrost. Po skalibrowaniu aparatu na twarz badanej/nego  mocuje się specjalną maskę tak, by można było oddychać tylko przez otwór w masce. Maskę łączy się przewodem z aparatem. Osoba badana siada na rower i zaczyna pedałować stałą kadencją. Oddychanie odbywa się wyłącznie przez specjalny filtr umocowany w otworze w masce połączony z aparatem, przez  co aparat dokonuje precyzyjnych pomiarów wentylowanego powietrza. Na klatce piersiowej mocuje się pas polar, dzięki czemu dokonuje się także pomiaru akcji serca. Pierwszym etapem badania jest rozgrzewka,  osoba badana pedałuje bez obciążenia, następnie po okresie rozgrzewki dochodzi do stałego liniowego wzrostu obciążenia wysiłku w watach. Osoba badana pedałuje do momentu osiągnięcia pierwszego progu metabolicznego.

Bezpośrednio po badaniu wyniki są interpretowane i wręczane osobie badanej.

Umów wizytę:

+ 48 726 726 726
rejestracja@sonoexpert.pl
Rejestracja online