Holter Ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Holter ciśnieniowy polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie przez cały czas. Z racji tego, że Holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia. Jednak jeśli Holter ciśnieniowy wskaże wartości powyżej 130/85 w dzień i 120/80 w nocy jest to już powód do niepokoju.

Przebieg badania:

Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi na ramię specjalnego mankietu, który następnie zostaje połączony z aparatem przyczepionym do pasa. Posiada on pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. W czasie badania to właśnie ten aparat rejestruje automatycznie pomiar ciśnienia. Urządzenie monitoruje ciśnienie krwi przez całą dobę. Zazwyczaj po założeniu Holtera ciśnieniowego, pomiary są dokonywane co 15 minut w ciągu dnia, a co 30 w nocy. Wówczas mankiet aparatu na ramieniu automatycznie wypełnia się powietrzem na kilkadziesiąt sekund. Następnego dnia o tej samej godzinie pacjent jest proszony o zgłoszenie się do przychodni na zdjęcia mankietu. Następne wynik badania jest wgrywany na komputer, a kardiolog opisuje zapis. Opis jest dostępny dla pacjenta po ok. 3 dniachod zdania aparatu, choć w niektórych przypadkach może być znacznie krótszy. Badanie to pełni ważną funkcję w diagnostyce schorzeń serca.

Co daje nam wynik:

Holter ciśnieniowy pozwala na rozpoznanie m.in. nadciśnienia oraz monitorowanie efektów jego leczenia. Jednak jest on również wykorzystywany w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego. Holter ciśnieniowy wykryje zarówno patologiczne spadki, jak i wahania ciśnienia.

Przydatność Holtera ciśnieniowego wynika głównie z tego, że pojedynczy pomiar nie daje takich możliwości, ponieważ często zdarza się, że na nasze ciśnienie wpływa np. stres przed wizytą u lekarza. Natomiast dzięki całodobowemu rejestrowaniu ciśnienia tętniczego umożliwia on zdiagnozowanie szerokiej gamy zaburzeń. Celem tego badania jest: diagnoza i kontrola nadciśnienia tętniczego, ocena skuteczności zastosowanych leków, eliminacja zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha), oceny wartości ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności, diagnozy niedociśnienia, wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości. Badanie to wymaga od pacjenta wykonywania normalnych codziennych czynności. Nie powinien on w związku z założeniem mankietu zwalniać tempa i ograniczać swojej aktywności. Nie ma żadnych przeciwwskazań ciśnieniowego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że badanie do wykonywania Holtera można również powtarzać wiele razy, w zależności od potrzeb. Ponadto można je wykonywać u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, również w czasie ciąży.

Umów wizytę:

+ 48 726 726 726
rejestracja@sonoexpert.pl
Rejestracja online