EKG

Elektrokardiografia spoczynkowa to popularne badanie serca. Wskazaniem do badania są objawy wskazujące na zaburzenia pracy serca. Na czym polega elektrokardiografia? Jak się przygotować do badania?

Elektrokardiografia (EKG) to metoda badania za pomocą elektrokardiografu – specjalnego aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Każdy skurcz serca wiąże się z wytwarzaniem przez nie prądu elektrycznego. Powstają one samoistnie – z określoną częstotliwością decydującą o pracy serca. Stosując elektrokardiografię można wykryć wiele chorób serca, w tym zaburzenia rytmu sercaniedokrwienie mięśnia sercowego, czy też zawał.

Wskazaniem do EKG są objawy, takie jak:

Przygotowanie do badania EKG:

W dniu badania należy zrezygnować z kawy i palenia papierosów. Najlepiej zjeść mały i lekki posiłek, aby przepełniony żołądek nie zwiększał ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto dzień przed badaniem i w dniu jego wykonania należy unikać alkoholu i wysiłku fizycznego.

Na czym polega badanie EKG?

Pacjent kładzie się na leżance na wznak. Jego skóra zostaje odtłuszczona alkoholem lub benzyną w miejscu przyłożenia elektrod, aby zmniejszyć opór elektryczny między skórą a elektrodami. Następnie pielęgniarka mocuje na skórze klatki piersiowej 6 elektrod o metalowych zakończeniach za pomocą gumowych pasków lub specjalnych “przyssawek”.  Badanie to jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Trwa od 5 do 10 minut. Po kolei na każdej kończynie są mocowane elektrody, które wyglądem przypominają gumowe przyssawki. Dzięki elektrodom elektrokardiograf odbiera sygnały ze skóry, które następnie wzmacniane i zapisywane przez aparat na papierze w postaci tzw. krzywej EKG. Jest to odzwierciedlenie miejsc oraz czasu zjawisk elektrycznych zachodzących w sercu w momencie wykonywania badania.

Elektrokardiografię można wykonać także w domu. Chory otrzymuje aparat EKG i jeśli chce skontrolować pracę serca, dzwoni pod numer, gdzie przez całą dobę dyżurują specjaliści. Lekarz prosi pacjenta o zbliżenie do telefonu przystawki do EKG emitującej sygnał dźwiękowy – jest on odczytywany przez lekarza na ekranie monitora jako zapis EKG.

Umów wizytę:

+ 48 726 726 726
rejestracja@sonoexpert.pl
Rejestracja online