Holter RR

Opis badania
Holter RR jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym polegającym na cyklicznym, całodobowym pomiarze ciśnienia tętniczego.

Mankiet ciśnieniowy umieszcza się na ramieniu pacjenta, a następnie podłącza się go do niewielkich rozmiarów rejestratora sterującego pompowaniem mankietu oraz monitorującego ciśnienie tętnicze. Sam rejestrator mocuje się zazwyczaj do pasa co umożliwia swobodne poruszanie się. Pomiar ciśnienia odbywa się w regularnych odstępach czasowych, zazwyczaj co 15 min w ciągu dnia oraz co 30 min w ciągu nocy. W trakcie badania rejestrator dokonuje około 70 pomiarów ciśnienia tętniczego. Rejestrator ponadto jest wyposażony w przycisk umożliwiający samodzielne dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego ,,na żądanie pacjenta” w momencie pojawienia się niepokojących objawów. Badanie trwa 24 godziny.
Po zakończeniu badania rejestrator podłącza się do komputera , zapisy z rejestratora poddane są analizie lekarskiej.

Wskazania do wykonania badania:

  • podejrzenie nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego;
  • ocena skuteczności wdrożonego leczenia;
  • wyeliminowanie zjawiska ,, białego fartucha”;
  • pojawienie się niepokojących objawów jak zasłabnięcia, omdlenia, ból głowy o nieznanej etiologii.

Przygotowanie się do badania
Brak specjalnych wymogów ze strony pacjenta, jednakże zaleca się założyć w dniu badania ubranie luźno przylegające do ciała.
Przeciwwskazania
Brak przeciwwskazań, badanie jest całkowicie bezpieczne i może być przerwane na,, żądanie pacjenta” w dowolnym momencie.

lek. med. Marcin Goczewski

Zarejestruj się  726 726 726