USG ginekologiczne

USG ginekologiczne wykonywane jest w profilaktyce oraz diagnostyce i leczeniu schorzeń narządów rodnych kobiety. Badanie wykonuje przeszkolony do tego typu badań lekarz ginekolog używając aparatu ultrasonograficznego z odpowiednia głowicą. W ten sposób odbicie fal ultradźwiękowych przekłada się na obraz rzeczywisty 2D, 3Dlub 4D. Oceniane są stosunek anatomiczny poddanych badaniu narządów, ich wielkość, struktura, zarysy zewnętrzne, przepływy dopplrowskie, obecność płynu  oraz obecność patologicznych mas. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne pomagają wykryć  liczne schorzenia w bardzo wczesnej fazie. Badanie jest bezpieczne i niebolesne, może być wielokrotnie powtarzane.

Wskazania do badania

  • Badanie powinno być wykonywane profilaktycznie nie rzadziej nić co dwa lata
  • Diagnostyka zmian ogniskowych narządów rodnych, mięśniaków, torbieli, guzów, endometriozy
  • Diagnostyka wczesnej ciąży
  • Podejrzenie wad rozwojowych
  • Podejrzenie stanów zapalnych miednicy mniejszej

Przygotowanie do badania:

Badanie najlepiej jest wykonać w pierwszych dniach po zakończeniu miesiączki, w przypadku badania transwaginalnego, należy przyjść na badanie z opróżnionym pęcherzem moczowym i zadbać o higienę narządów intymnych. W przypadku wykonywania badania przez brzusznego, należy przyjść z wypełnionym pęcherzem moczowym.

Przed badaniem należy poinformować lekarza o  dacie ostatniej miesiączki oraz o przyjmowanych lekarz oraz schorzeniach,

Przebieg badania:

W  przypadku badania transwaginalnego specjalna głowica  zabezpieczona osłonką latekskową wprowadzona jest do pochwy. W przypadku badania przybrzusznego głowica przykładana jest do powłok jamy brzusznej.

Umów wizytę:

+ 48 726 726 726
rejestracja@sonoexpert.pl
Rejestracja online