Leczenie infekcji intymnych

Infekcje Intymne należą do najczęściej zgłaszanych problemów, z którymi pacjentki pojawiają się u ginekologa. Zwykle kobiety zgłaszają się do specjalisty, kiedy dolegliwości z tym związane występują przez długi czas lub mają silny i szkodliwy wpływ na samopoczucie kobiety. Wśród czynników predysponujących do występowania infekcji intymnych wskazać można między innymi anatomiczną bliskość cewki moczowej i odbytu, stosunki płciowe, miesiączkowanie, używanie nieodpowiedniej bielizny lub środków higieny czy też stany chorobowe i antybiotykoterapia.

Wszelkie dolegliwości, świąd, pieczenie, zaczerwienie, podrażnienie czy wykwity skórne w okolicach intymnych lub zmiany charakteru i zapachu wydzieliny pochwowej powinny być sygnałem, by jak najszybciej skonsultować to z ginekologiem. Tylko wnikliwy wywiad dotyczący objawów połączony z diagnostyką może pomóc lekarzowi szybko i trafnie zdiagnozować czynnik chorobotwórczy odpowiedzialny za daną infekcję.

Szczególną uwagę kobiety powinny przywiązywać do wydzieliny z pochwy. Często błędnie określa się ją jako upławy, te tymczasem są już niepokojącym objawem. Wydzielina z pochwy to objaw fizjologiczny i świadczy o prawidłowo przebiegającym cyklu miesiączkowym. Powinna być mlecznobiała lub przezroczysta, bezwonna  o konsystencji białka jaja kurzego. Każde odstępstwo od normy, czyli zmiana koloru, zapachu i konsystencji śluzu wskazuje na upławy.

Białe, serowate o gęstej konsystencji, którym towarzyszy świąd oraz pieczenie okolic intymnych może świadczyć o rozwijającej się grzybicy pochwy, rzadkie o szarawo-białej konsystencji, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach oznaczający infekcję bakteryjną. Żółto-zielonkawy kolor upławów o ostrym zapachu oraz obfitej, pienistej konsystencji to z kolei objaw choroby zwanej rzęsistkowicą.

W Poradni Ginekologicznej przyjmuje:

lek. med. Izabela Mazurkiewicz

lek. med. Adam Szulc

Umów wizytę:

+ 48 726 726 726
rejestracja@sonoexpert.pl
Rejestracja online