Rana powstaje w wyniku przerwania ciągłości tkanek lub jej uszkodzenia. W zależności od głębokości uszkodzenia,rany dzielimy na powierzchowne, gdy nie przekraczają ciągłości naskórka lub głębokie, gdy przekraczają ciągłość naskórka oraz drążące, czyli rany, które drążą do narządów wewnętrznych i jam ciała. W pierwszym etapie należy zahamować krwawienie, następnie przemyć ranę by nie dopuścić do jej zabrudzenia oraz w przypadku dużych ran podejmujemy działania, by nie dopuścić do powstania wstrząsu pourazowego.
Wskazania do szycia rany
Szycie rany należy rozważyć zawsze, kiedy dojdzie do przerwania ciągłości powłok w szczególności, gdy rana jest głęboka, silnie krwawiąca a brzegi rany silnie się rozchodzą.
Na czym polega zabieg szycia rany
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Ranę się opracowuje, czyli przemywamy ranę środkiem antyseptycznym, oczyszczamy z ciał obcych, fragmentów uszkodzonych tkanek oraz skrzepów krwi. W przypadku ran starych o nierównych zarysach, koniecznym może być wycięcie rany w obrębie tkanek zdrowych. Następnym krokiem jest założenie szwu pierwotnego celem zbliżenia brzegów rany. Szew pierwotny stosuje się do 12 godzin od powstania rany. W przypadku podejrzenia o zakażenie zastosować można szew odroczony, który zakłada się podczas pierwszego czyszczenia rany ale nie zawiązuje się przez pewien okres czasu obserwując czy nie wystąpi miejscowy stan zapalny. W przypadku rany zakażonej stosujemy szew wtórny,polegający na założeniu szwu, gdy rana się oczyści i wypełni ziarniną.
Zalecenia po szyciu rany
Zaleca się dbałość o higienę okolicy rany, regularne zmienianie opatrunków, w przypadku stanu zapalnego przyjmuje się antybiotyki i leki przeciwbólowe. Po siedmiu dniach zaleca się zdjąć szwy.
Powikłania szycia rany
Powikłania zazwyczaj są przemijające, mogą wystąpić jeżeli rana była źle oczyszczona, pacjent nie przestrzegał zaleceń lekarza. Może dojść do powstania stanu zapalnego, dolegliwości bólowych, obrzęku, rozejścia się szwu.
Zabieg wykonuje
lek. med. Marta Maksymiuk
Zarejestruj się 726 726 726