Plastyka uszkodzonego płatka usznego

Uszkodzenie płatka usznego jest częstym następstwem noszenia kolczyków. W wyniku szarpnięcia za kolczyk bardzo często dochodzi do uszkodzenia skóry. W wyniku silnego urazu może dojść do całkowitego rozdzielenia płatka na dwie częścilub do uszkodzenia częściowego, gdy otwór na kolczyk się znacznie powiększy . W obydwu przypadkach pomocnym zabiegiem  przywracającym pełne piękno małżowiny usznej jest jej plastyka.

Przygotowanie się do zabiegu

Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz stanie ogólnym zdrowia. Brak specjalnych zaleceń.

Wskazania

  • Zabieg wykonuje się ze względów estetycznych.

Przeciwwskazania

  • Zmiany zapalne małżowiny usznej.
  • Ciężkie choroby układowe.
  • Brak współpracy chorego z lekarzem.

Na czym polega zabieg

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega na opracowaniu uszkodzonej skóry płatka, a następnie na założeniu szwów zewnętrznych i wewnętrznych. Bezpośrednio po zabiegu ucho  wygląda zupełnie normalnie, przez okres około 2 tygodni stosuje się n specjalne maści na blizny. Pełen efekt wizualny osiąga się po 6 miesiącach. W okresie gojenia pacjentka zgłasza się okresowo na wizyty kontrolne. Należy podkreślić, iż w trakcie zabiegu można odtworzyć dziurkę na kolczyk o ile pacjentka sobie tego zażyczy.

Zalecenia po zabiegu

Zaleca się dbać o higienę małżowiny usznej, zmieniać regularnie opatrunki oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Powikłania

Powikłaniem po zabiegu mogą być przemijające dolegliwości bólowe, zaczerwienienie, obrzęk, nadmierne ucieplenie małżowiny usznej. W przypadku nasilania się dolegliwości zawsze należy zgłosić się na konsultację do lekarza wykonującego zabieg.

Zabieg wykonuje
lek.med. Magdalena Prusak

Umów wizytę:

+ 48 726 726 726
rejestracja@sonoexpert.pl
Rejestracja online